Skleroterapia to zabieg estetyczny, który bez cięcia i blizn pozwala na usunięcie większości poszerzonych naczyń żylnych. Problem tzw. pajączków na nogach (teleangiektazji, wenulektazji, poszerzonych żył siatkowatych, żylaków kończyn dolnych) dotyczy wielu pacjentek i stanowi często duży problem kosmetyczny. Rozszerzone, drobne, powierzchowne naczynia krwionośne świadczą o utrudnionym odpływie krwi z układu żylnego. Dzięki temu zabiegowi możemy je skutecznie zamknąć.
Przebieg zabiegu
Do rozszerzonych naczyń, za pomocą cienkich igieł, wprowadzane są preparaty, które „sklejają” żyły. Skutecznym i bezpiecznym lekiem, wykorzystywanym w tym wskazaniu, jest polidokanol (Aethoxysclerol). Przy jego pomocy wykonano już miliony zabiegów na całym świecie, a różne jego stężenia, pozwalają na zamykanie zarówno małych pajączków jak i dużych żył na kończynach dolnych.
Dla kogo przeznaczony jest zabieg skleroterapii?
Odpowiednia technika skleroterapii pozwala na zamknięcie praktycznie każdego naczynia i stanowi alternatywę dla leczenia operacyjnego, które może być obarczone większym ryzykiem powikłań i koniecznością hospitalizacji. Skleroterapia służy do usuwania żylaków pozostałych po zabiegach operacyjnych, małych pajączków, które stanowią wstępne stadium choroby żylnej oraz zamykania niewydolnych żył powierzchownych, które mogą przyczyniać się do powstawania owrzodzeń.
Efekty zabiegu
Podanie preparatu rozpoczyna proces zamykania, który trwa około 3-4 tygodni. Następnie dochodzi do jego wchłaniania, trwającego zależnie od kalibru naczynia, kilka tygodni do kilku miesięcy. W miejscach zamkniętych naczyń mogą być widoczne przejściowe zasinienia lub przebarwienia, a w niektórych przypadkach można wyczuć twarde i bolesne w dotyku zgrubienie. Objawy te ustepują 2 tygodnie do 6 mies. po zabiegu. W czasie noszenia opatrunku uciskowego może wystąpić niewielki obrzęk kostki / stopy. Jest normalne zjawisko, które mija po jego zdjęciu.
Przebieg zabiegu
Jest to zabieg wykonywany przez lekarza w warunkach ambulatoryjnych i trwa około 15-30 minut. Układ żylny jest oceniany wcześniej w pozycji stojącej, a podczas zabiegu pacjent leży. Obszar zabiegu obejmuje zwykle jedną kończynę i nie wymaga znieczulenia. W rzadkich przypadkach pacjent odczuwa ból wynikający z wydostawania się leku o właściwościach drażniących poza światło naczynia. Należy wówczas niezwłocznie poinformować lekarza o tym fakcie w czasie zabiegu.
Zalecenia po zabiegu
Bezpośrednio po skleroterapii zaleca się chodzenie przez okres około 1-2 godzin. Nie jest wskazana dłuższa podróż. Niezwłocznie po zabiegu wskazane jest założenie rajstop lub pończoch uciskowych albo opatrunku uciskowego. Kompresjoterapia wyraźnie zwiększa skuteczność zabiegu.
Przeciwwskazania
- uczulenie na składniki leku
- miażdżyca tętnic kończyn dolnych
- brak możliwości ruchu po zabiegu
- ciąża
- ogólny złu stan zdrowia
Jak często trzeba powtarzać zabiegi?
Zabieg obejmuje zazwyczaj 3-5 sesji co około 3 tygodnie. Całą procedurę warto powtarzać co kilka lat, gdyż przewlekła niewydolność żylna stale postępuje. Mając na uwadze estetyczny wygląd nóg najlepiej nie dopuszczać do tworzenia się dużych obszarów poszerzonej sieci naczyniowej i regularnie decydować się na zaopatrywanie tych mniejszych. Raz zamknięte żylaki zazwyczaj nie nawracają, ale skleroterapia nie wpływa na indywidualną skłonność do powstawania kolejnych.