Wzrost włosa podlega ściśle określonemu cyklowi rozwojowemu, który jest regulowany przez szereg czynników biologicznych i zewnętrznych. Wypadanie włosa jest naturalną składową prawidłowych procesów, a utrata do 100 dziennie nie powinna nas niepokoić. Gdy wypada ich więcej lub obserwujemy pojawianie się łysych obszarów u dorosłych i dzieci, wówczas trzeba udać się do specjalisty.
Nie lecz się na własną rękę! Za wypadanie włosów odpowiedzialnych jest szereg problemów zdrowotnych i dlatego warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który przeprowadzi również ocenę trichoskopową.
Najczęstszymi przyczynami łysienia są:
- choroby dermatologiczne
- choroby przewlekłe i autoimmunologiczne (w tym choroby tarczycy)
- niewłaściwa dieta (niedobory pokarmowe, anemia)
- czynniki stresowe (w tym zabiegi operacyjne, poród)
- uwarunkowania genetyczne (np. łysienie androgenne)
- uszkodzenia chemiczne
- stosowane leki
- zaburzenia psychiczne (np. trichotillomania)
Większość postaci łysienia jest odwracalna, jeśli szybko postawi się właściwą diagnozę i podejmie odpowiednią terapię. Stosujemy różne schematy leczenia w zależności od stwierdzonej przyczyny problemu. Najczęściej łączymy farmakoterapię (leki na receptę) z mezoterapią (osoczem bogatopłytkowym, fibryną bogatopłytkową, polinukleotydami) lub innowacyjną terapią mikroprzeszczepu komórek progenitorowych. Preferowany rodzaj terapii jest określany przez lekarza po konsultacji z trichoskopią.